Sverige: Svagare tecken, även utanför bygg
- Barometern från Konjunkturinstitutet föll för fjärde månaden i rad i januari – till den lägsta nivån sedan 2013. Industrins optimism avtog men svagast är optimismen i detaljhandeln och hos hushållen. Risken för en markant inbromsning även utanför byggsektorn ökar.
- Viktigt framöver blir bomarknad och varsel. Vi såg förra veckan inte bara hur arbetsförmedlingen varslade utan så gjorde även Ikea i november 2018 och Ica förra veckan.

USA: Stark jobbmarknad, inflation i Feds fokus
- USAs arbetsmarknad visar inga som helst svaghetstecken utan är urstark. Det skapades mer än 300,000 nya jobb i januari och även 3-månaderstakten ligger på höga 240,000 jobb per månad – trots att delar av statsapparaten varit stängd.
- Lönerna steg mindre än väntat men trenden pekar tydligt uppåt (se graf). Hur inflationen påverkas av högre löner blir viktigt för Fed.

Fed: Mjukare ton, men ny räntebana först i mars
- Feds ton klart mer duvaktig på mötet förra veckan. De pekade på en svagare omvärld men också på de finansiella marknaderna och politiska faktorer. En räntepaus är nu mer sannolik.
- Det är trots att datan i USA inte försvagats så mycket en stor omsvängning som Jerome Powell gjort. Vi tror inte de är nära att sänka – och väntar med spänning på deras uppdaterade räntebana på marsmötet.
USA: Lite bättre industrihumör, men i nedtrend
- Efter ett oroande stort fall i december, fick vi i fredags en rekyl i USAs industribarometer (ISM). Index är tillbaka över 55, men trenden pekar alltjämt söderut.
- Rekylen var välkommen och gick emot de överraskande svaga signalerna i Europa och Asien. Det tar inte bort vår oro för en svagare konjunktur även i USA. Regionala barometrar har visat mindre slag och pekar nästan samtliga nedåt. På tisdag kommer ISM för servicesektorn.
