Svenska ETF:er tillgängligt för handel
Nu kan du handla svenska ETF:er på marknadsplatsen Nasdaq Stockholm i både webben och appen.
Frågor & svar finns på ordervyn
Du kan direkt i ordervyn hitta vanliga Frågor & svar kring order. Fler Frågor & svar hittar du sen tidigare under Översikt och Ordrar.
Aktuellt saldo efter transaktion
På sidan för Transaktioner kan du följa hur ditt saldo i respektive valuta påverkas efter varje transaktion.
Flera nyheter och ny kalender för bolagshändelser
På sidan Marknad finns två nya tabbar – Nyheter och Bolagshändelser. Du kan läsa fler nyheter än tidigare och snabbt filtrera utifrån ditt innehav och bevakningar. Vi introducerar en helt ny kalender för att ge dig en enkel och bra översikt för Bolagshändelser även här kan du välja att filtrera utifrån ditt innehav och bevakningar.
Populära sidor kan nås från Sök
För att göra det lättare att hitta till all vår funktionalitet i webben har vi lagt till ett segment med förslag på populära sidor under sök
Vi vill få din feedback
Vi uppdaterar kontinuerligt våra digitala tjänster och tar gärna in feedback från dig som kund. På Hem finns en snabbknapp för att skicka e-post till oss, men det går också bra att skicka direkt till adressen feedbackapp@carnegie.se.
Nedan ser du ett urval av uppdateringar som gjorts tidigare i år.
Webben
- Handel i finska och danska aktier
- Ändra aktiv order
- Mer detaljer om transaktioner
- Informationsbroschyr som inkluderar hållbarhetsinformation tillgänglig för fonder
- Skapa egen portfölj- och realiseratrapport
- Uppdateringar på kontoöversikten med tillägg av visning för erhållen utdelning samt erhållen och upplupen kupongränta.
- Ta del av Carnegies kunskap på Utforska
- Förbättrad kontoöversikt med fler tidsperioder för kontoutveckling, fler värden in instrumentvaluta m.m.
- Språkalternativ på Profil
- Handel tillgängligt för teckningsrätter och teckningsoptioner på svenska marknadsplatser
- Index, råvaror, räntor och valutor är klickbara och visar mer information
- Kontoöversikten – gruppera konton
- Kundinformation – möjligt att uppdatera informationen själv
- Bevakningslistor – editera och skapa nya listor
Appen
- Handel i finska och danska aktier
- Ändra aktiv order
- Uppdaterade vyer för värdepapper, index, råvaror etc.
- Handel i svenska aktier
- Kan följa lagda ordrar
- Förbättrad navigation med meny
- Bevakningslistor – editera och skapa nya listor