Torssell: Amerikansk medvind bör hålla i sig

Säsongseffekter talar för att den starka börstrenden i USA består ytterligare en tid. Nästa år kan däremot bli skakigare, enligt Johnny Torssell, teknisk analytiker på DNB Carnegie Private Banking.


Den långa trenden för det amerikanska S&P 500-indexet pekar otvetydigt upp. Även den medellånga trenden, som vi mäter från veckor till månader, pekar i samma riktning. Dessutom är vi nu inne i en period där säsongsstatistiken är extremt positiv.

Mer oroande är att S&P 500-indexet är rejält överköpt. Efter den botten som träffades i april har indexet stigit med omkring 40 procent. Dessutom noteras en första antydan till negativ divergens i RSI-indikatorn (den blå indikatorn i diagram nedan). Vid de flesta börstopparna de senaste fem åren har vi sett tydliga negativa divergenser i RSI.

Inte kund än? Ansök här för att bli kund och ta del av dagliga tekniska analyser.

Min utgångspunkt är att USA-börsen står inför en större nedgång, men statistiken talar för att nedgångsfasen bör inledas först under våren nästa år. Rekyler kan naturligtvis komma, men jag tror inte på en större nedgång i det korta perspektivet eftersom vi befinner oss i en extraordinärt stark säsong.

Börskommentarer och aktiecase från DNB Carnegie – prenumerera på Veckans Viktigaste.

Teknisk analys varje dag

Få tillgång till mer topprankad aktieanalys och teknisk analys

Bli kund

Relaterade artiklar

Torssell: Ökad rekylrisk på kort sikt
Teknisk analys

Torssell: Ökad rekylrisk på kort sikt

Den negativa avslutningen på Stockholmsbörsen i förra veckan indikerar att risken för en rekyl nedåt...