Stockholmsbörsens OMXS30-index rör sig sidledes mellan stödnivån vid 3 003 och motståndet vid 3 184. All rörelse inom detta intervall tolkar jag som konsolidering – en fas som ofta för med sig ökade svängningar, osäkerhet och kortsiktiga ”varannandagseffekter”.
Skulle indexet bryta ned under stödområdet möter nästa stöd vid 2 900–2 940. Bryts i stället 3 184 på uppsidan blir nästa mål cirka 3 230. Granskar vi den medellånga momentumanalysen har den befunnit sig i säljläge sedan i mitten av mars (se diagram nedan).
Inte kund än? Ansök här för att bli kund och ta del av Johnny Torssells veckobrev.
Bakom fasaden syns dessutom en del oroande signaler i volymanalysen där det just nu dyker upp en oroande mängd distributionsdagar. En distributionsdag är en nedgångsdag med stigande omsättning och en ackumulationsdag är en uppgångsdag med stigande handel.
För det breda OMXSPI-indexet har det nu bildats hela sju distributionsdagar, och bara en ackumulationsdag, på 17 börsdagar. OMXS30-indexet har samtidigt bildat fem distributionsdagar på 17 dagar och i OMX Mid Cap-index har hela åtta distributionsdagar bildats på bara 15 börsdagar.
Kort sagt börjar vi se ett mönster där index går ned under stigande handel, vilket normalt sett inte är ett positivt tecken. I en sund marknad vill man se stigande handel vid uppgång och sjunkande omsättning vid nedgång.

Börskommentarer och aktiecase från DNB Carnegie – prenumerera på Veckans Viktigaste.
Denna publikation är framtagen av DNB Carnegie Private Banking inom DNB Carnegie Investment bank AB (DNB Carnegie). DNB Carnegie står under Finansinspektionens tillsyn. Informationen i denna publikation utgör inte investeringsrådgivning utan allmän information och ska således inte betraktas som en uppmaning, rekommendation eller råd att köpa eller sälja finansiella instrument. Adekvat och professionell rådgivning skall alltid inhämtas innan investeringsbeslut fattas. Investeringar i finansiella instrument är förknippade med risker och en investering kan både öka och minska i värde eller komma att bli värdelös. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. DNB Carnegie vidtar alla rimliga åtgärder för att identifiera intressekonflikter och förhindra att kundernas intressen påverkas negativt av dessa. Carnegie strävar efter att, genom att tillämpa fasta rutiner, undvika intressekonflikter mellan banken och dess kunder eller mellan bankens kunder. Rutinerna är dokumenterade i DNB Carnegies riktlinjer rörande hantering av intressekonflikter. Om rutinerna och de åtgärder som banken har vidtagit för att undvika en intressekonflikt i en specifik situation inte räcker för att förhindra att kundens intressen kan komma att påverkas negativt, ska banken informera kunden om arten av eller källan till intressekonflikten. Short Term baseras främst på DNB Carnegies egen analys men även på analys från andra analyshus samt teknisk analys. Teknisk analys baseras generellt på undersökningar av kursrörelser och handelsvolymer och beaktar därför inte annan grundläggande fakta om underliggande emittent. Trots att DNB Carnegie nedlagt vederbörlig omsorg för att innehållet i publikationen ska vara korrekt och inte missvisande garanterar DNB Carnegie inte att uppgifterna är tillförlitliga eller fullständiga. DNB Carnegie frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt förlust eller skada som grundar sig på användandet av informationen i publikationen. Informationen i denna publikation riktar sig uteslutande till kunder i Sverige och är således inte riktad till någon person eller företag i något annat land där publicering eller tillgängliggörande av materialet är förbjudet eller tillåtligheten därav på något sätt begränsad. Denna publikation får inte distribueras, kopieras eller citeras utan DNB Carnegies godkännande.