Reducerar risknivån i svenska aktieportföljen

PORTFÖLJKOMMENTAR I spåren av de kraftiga rörelserna på börsen och förändrade konjunkturutsikter har vi gjort några förändringar i den svenska aktieportföljen.

Detta är en portföljkommentar som redgör för de senaste förändringarna i den diskretionära portföljen Svenska aktier.

Minskad verkstadsexponering
Innehavet i SKF har sålts. Aktien är förvisso lågt värderad, men i syfte att minska den cykliska exponeringen i portföljen föll valet ändå på SKF. Vi äger hellre mer kvalitativa bolag som tidigare bevisat sig i tuffa tider – och än så länge tillhör SKF inte den kategorin. Uppdelningen av koncernen kan möjligen vara en positiv katalysator framöver, men SKF har samtidigt en relativt stor exponering mot fordonssektorn som kan drabbas hårt av det pågående handelskriget.

Vi har också minskat något i verkstadsbolagen Volvo och ABB. Båda är att betrakta som kvalitetsbolag med stark finansiell ställning. ABB har dock tagit ett kliv uppåt värderingsmässigt efter de senaste årens fina kursutveckling, medan Volvo fortsatt är lågt värderat. Volvo har också stor produktion i USA, vilket är en fördel i rådande läge. Givet konjunkturoron lär aktierna ändå ha svårt att lyfta i nuläget och syftet med förändringen är huvudsakligen att minska risken i portföljen. Volvo förblir ändå portföljens största innehav tillsammans med Investor.

Ökar i bank och fastighet
I stället har vi ökat positionerna i Swedbank, Investor och Sagax. Även bankerna har dragits med i kursrasen och vi anser detta till viss del vara oförtjänt. Bankerna är mycket lågt värderade, har en stark kapitalisering och har små direkta kopplingar till tullkrig och valutarörelser. Självklart skulle en lågkonjunktur i förlängningen också påverka bankerna, men känsligheten är mindre än för exempelvis verkstadsbolagen och vi anser att värderingarna i banksektorn till stor del redan prisar in sämre tider.

Samma sak gäller för fastighetsbolagen där sjunkande räntor dessutom skulle vara positivt för intjäningen i sektorn. Sagax har under en lång tid varit en dyr aktie, men vi tycker nu prissättningen ser klart rimlig ut. Investor ger en bred exponering mot börsen och rabatten har ökat något de senaste månaderna. På marginalen har vi även ökat innehavet i Atlas Copco. Bolaget är förvisso cykliskt, men aktien värderas nu på nivåer som vi sällan ser för detta kvalitetsbolag.

Efter dessa förändringar har portföljen en undervikt mot industrisektorn och sällanköpsvaror medan övervikterna återfinns inom it och dagligvaror. Trots detta är industri överlägset största sektor för både portföljen och Stockholmsbörsen. Strategin är dock i första hand fokuserad på enskilda bolag snarare än sektorer. Största innehav är Investor, Volvo, Atlas Copco och Hexagon.