Detta är en portföljkommentar som redgör för de senaste förändringarna i den diskretionära portföljen Nordenportföljen.
EQT-aktien har fallit cirka 30 procent sedan i januari då marknaden fruktar att AI ska få betydande negativa effekter på mjukvarusektorn. Av EQT:s totala avgiftsgenererande kapital utgör dock mjukvara endast 7 procent.
På prognoserna för 2027 handlas EQT till ett P/E-tal på 13x, vilket framstår som attraktivt givet en genomsnittlig årlig vinsttillväxt per aktie på 25 procent 2024–2027. Som jämförelse har det genomsnittliga framåtblickande P/E-talet (24 månader) under de senaste tre åren legat på knappt 17x.
Vårt köp i EQT är dessutom i linje med bedömningen att mjukvaruaktier generellt har blivit alltför hårt straffade på grund av AI oron.
AQ Group är ett mindre svenskt industribolag med en underliggande tillväxt på 5–6 procent. Historiskt har bolaget varit skickliga på förvärv, och fortsatta förvärv är en viktig trigger för aktien. Vi befarar dock att förvärv inom segment med koppling till datacenter och elnät kan bli utmanande på kort sikt eftersom multiplarna i sektorerna har stigit avsevärt. Dessutom upplevde AQ Group en avmattning i senaste rapporten. P/E-talet på prognosen för 2027 är 20x.
I Nordenportföljen har vi dessutom mer än 11 procent av kapitalet investerat i förvärvsfokuserade bolag, däribland Lagercrantz, Addtech och Lifco.