Detta är en portföljkommentar som redgör för de senaste förändringarna i den diskretionära portföljen Nordenportföljen.
Vi har nyligen sålt Volvo ur den nordiska aktieportföljen och investerat likviden, cirka 2,75 procent av det förvaltade kapitalet, i investmentbolaget Investor. Dessutom har vi sålt positionen i energibolaget Equinor. Likviden från den avyttringen har investerats i de befintliga innehaven i Ringkjøbing Landbobank, Sampo och Aker Solutions.
Defensiva Investor framför konjunkturkänsliga Volvo
Volvo är ett uttalat cykliskt företag med omkring 30 procent av omsättningen i Nordamerika. Under april har vi sett tydliga tecken på en avmattning i USA på grund av Donald Trumps stökiga handelspolitik.
Bygginvesteringarna var relativt svaga i april och lastbilsbeställningarna minskade med hela 50 procent till nivåer som endast matchas av pandemin 2020 och finanskrisen 2008. Dollarförsvagningen ytterligare en riskfaktor för Volvo. Det är också oroande att avbokningarna börjar öka och att lagren av lastbilar är relativt höga.
Volvo-aktien ser billig ut, men risken är att USA går mot en recession och att det inte ligger i Volvos vinstprognoser än. I sådana fall har nedgången sannolikt bara börjat.
Investor är betydligt mer defensiv med exponering mot SEB, Atlas Copco, AstraZeneca, Saab, ABB och Mölnlycke. Substansrabatten är inte överdrivet attraktiv, men ändå knappt 10 procent. Eftersom vi är positiva till de flesta aktierna i deras portfölj och Investor dessutom betalar en fin utdelning köper vi Investor här.
Ökad oljeproduktion tynger Equinor
OPEC+ valde i helgen att återigen öka oljeproduktionen. Bakgrunden är saudiernas missnöje med att andra medlemsländer inte har hållit sina kvoter på sistone, vilket lett till att Saudiarabien förlorat marknadsandelar.
Trump ska inom en snar framtid hålla möten med Saudiarabien – troligen som en del av en närmandeprocess och en eftergift för amerikanernas önskan att få ner oljepriset, vilket kan göra det lättare för Federal Reserve att sänka räntan. Samtidigt har konjunkturutsikterna försämrats av Trumps handelskrig, vilket påverkar efterfrågan på olja och gas negativt.
Europa är i mindre grad än tidigare beroende av rysk gasimport och nyligen presenterades ett förslag om att helt förbjuda import från Ryssland under 2027. Det öppnar för att få till ett avtal med USA om ökad gasimport, vilket skulle minska energiförsörjningsriskerna i Europa och därmed också risken att de europeiska gaspriserna stiger igen nästa vinter. Allt annat lika är detta negativt för Equinor som till 80 procent är ett upstream-företag. Aktien lämnar därför portföljen.
Försäljningslikviden placerar vi lite mer defensivt i finanssektorn, där vi har haft en betydande undervikt, via ökade positioner i Ringkjøbing Landbobank och Sampo. Dessutom ökar vi i industrikoncernen Aker Solutions.
Aker Solutions fortsätter att leverera fina siffror och har en mycket stark balansräkning. Dessutom är den fria kassaflödes-yielden cirka 10 procent, vilket ger utrymme för rejäla utdelningar. Under första kvartalet var bolagets orderingång överraskande stark, upp 38 procent i årstakt till nästan 26 miljarder norska kronor. Vi är mer positiva till bredare oljeserviceexponering än ren upstream. Förväntningarna på intjäningen i Aker Solutions är mycket låga under de kommande 2–3 åren och med ett utgångsläge på p/e 5,0x ser vi bra värderingsstöd för ett kvalitetsföretag i sektorn.