Aktiechefen: Föredrar ocyklisk exponering

Det råder positivt tolkningsföreträde bland investerarna. Samtidigt består osäkerheten kring tullar och konjunktur. Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie Private Banking, förordar mer defensiva sektorer.

Trumps tullstök har blivit en juridisk historia. I denna fortsatt osäkra miljö – hur upplever du att sentimentet är bland privata investerare?
– Det råder fortfarande ett positivt tolkningsföreträde bland investerare och negativa nyheter får inte något större genomslag. Samtidigt är många avvaktande i sitt agerande. Aktiviteten hos investerare har främst kretsat kring ompositioneringar i portföljen snarare än reducerad börsexponering. Försvarsaktier fortsätter att attrahera köpare liksom sektorer som har mer inhemsk exponering som bank och fastigheter eller sektorer med tydliga defensiva kvaliteter såsom hälsovårdssektorn.

I förra veckan fick vi en oväntat svag svensk BNP-siffra för första kvartalet. Vad betyder det för Stockholmsbörsen?
– I grunden är det ingen positiv signal att svensk ekonomi inte växer. Men att konjunkturåterhämtning verkar försenad ökar samtidigt förhoppningarna om ytterligare räntesänkningar från Riksbanken. Fler sänkningar skulle ge stöd till både fastighetssektorn och de mer konsumentnära bolagen.

Som kund hos oss på DNB Carnegie Private Banking får du alltid råd och omvärldsspaningar från våra experter som hjälper dig att ta bättre investeringsbeslut. Utifrån din unika situation bistår vi med råd och expertis för hela din ekonomi. Klicka här för att läsa mer eller bli kund.

I grunden är vinstutvecklingen avgörande för börsutvecklingen. Vad har vi för signaler inför nästa rapportsäsong?
– När årets kronförstärkning slår igenom fullt ut kommer vi se tydligare valutaeffekter i företagens resultat. Det är ingen överraskning för marknaden och ligger i analytikernas nedreviderade vinstprognoser. Skulle kronan fortsätta stärkas lär vi få se ytterligare nedrevideringar, vilket brukar vara en motvind för aktiemarknaden. Mot det ska ställas att vissa bolag har fått stöd av att försäljningen under kvartalet tagit ett tillfälligt kliv uppåt på grund av förköpseffekter inför de tilltänkta tullarna. Den effekten lär dock vara kortvarig och kommer sannolikt inte kompensera för den osäkrare konjunkturbild tullarna har skapat. Signalerna från bolagen bekräftar bilden av att osäkerheten är fortsatt hög och att många avvaktar med större investeringsbeslut.

Vad styr börsutvecklingen i veckan?
– Vid sidan av det oförutsägbara nyhetsflödet kring tullnivåer och förhandlingar väntar flera tunga amerikanska makrosiffror. Inköpschefsindex från både industri och tjänstesektor och fredagens jobbrapport kan ge oss en bild av hur tullosäkerheten har påverkat företagen och deras framtidsutsikter. Sammantaget ger det vägledning om risken för en inbromsning i amerikansk ekonomi.

Vilka möjligheter ser du i marknaden?
– Kortsiktigt har marknaden tagit en paus i uppgången som inleddes efter den svaga starten på april. Investerare har tydligt tagit fasta på positiva nyheter och valt att bortse från osäkerhet kring tullar och nya utspel från Donald Trump. Det ger en blandad bild. Trenden i marknaden talar för vidare uppgång samtidigt som osäkerheten kring konjunkturinbromsning och nedreviderade företagsvinster talar för att risken kortsiktigt ligger på nedsidan. I ljuset av det fortsätter jag att föredra aktier med mindre konjunkturexponering och stabilare vinstprognoser. Hälsovårdssektorn fortsätter se intressant ut ur det perspektivet.

Börskommentarer och aktiecase från DNB Carnegie – prenumerera på Veckans Viktigaste.

Hur skulle DNB Carnegie förvalta din förmögenhet?

Låt oss ta fram ett unikt portföljförslag anpassat efter dina individuella preferenser

Läs mer här

Relaterade artiklar

Strategen: Vad mer kan överraska härifrån?
Börskommentar

Strategen: Vad mer kan överraska härifrån?

USA:s och Kinas tullöverenskommelse mottas med glädje på aktiemarknaden. Helena Haraldsson, makro- och omvärldsstrateg på...